0915 / 420 295 | PO - PIĄ 9:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Koszyk
0,00 Zł

Menu
Aktualności » Prace ogrodnicze w grudniu

13.12.2021

Prace ogrodnicze w grudniu

Stwierdzenie, że zimą ogród jest uśpiony, nie jest prawdziwe. Wymaga on Twojej uwagi jak o każdej innej porze roku . Trzeba go pielęgnować i przygotować do wiosny. Podsumowaliśmy listę czynności, które możesz wykonać w grudniu.

záhrada v decembri

Grudzień to miesiąc przygotowań do przyszłego roku - nowego sezonu wegetacyjnego. Jeśli nie ma zimowego śniegu, a ziemia nie jest zamarznięta, kontynuuj prace, których zabrakło Ci w październiku i listopadzie. Zadbaj przynajmniej odezynfekcję i obróbkę narzędzi, których używałeś przez cały rok.

Szczegóły, których nie należy zaniedbywać

Jeśli grudzień jest mroźny i obfituje w śnieg, zapobiegaj łamaniu przez śnieg gałęzi drzew. Walcz z tym - przygotuj do tego wszystkie krzewy i drzewa.

Śnieg może ważyć nawet 20 kg i powodować łamanie gałęzi. Wystarczy związać krzewy w wiązki. Kąt nachylenia gałęzi będzie mniej więcej pionowy, śnieg będzie się zsuwał i nie stworzy na nich kupy.

Jeśli mimo podjętych środków ostrożności śnieg zaczepi się o drzewa, na wszelki wypadek usuń go ręcznie. Podczas wykonywania tej (i innych czynności) nie powinno zabraknąćłopaty do śniegu.

Usuń liście i lód z rynien, aby nie blokowały przepływu wody z rynny. Jeśli zamarznięta woda blokuje rynnę, bądź ostrożny - możesz ją uszkodzić, gdy będziesz próbował ją odłożyć. Poczekaj, aż lód się roztopi lub polej go ciepłą wodą - szybciej się roztopi.

zamrznutý odkvap

Zapobiegaj wyniszczaniu drzew przez szkodniki

Zimą trzeba chronić krzewy i drzewa nie tylko przed samym śniegiem, ale także przed szkodnikami. Szczególnie w tym okresie są one cały czas na nie narażone. Szkodniki są źródłem pożywienia dla różnych zwierząt.

Zabezpiecz drzewa - delikatnie zeskrobać część kory, która się łuszczy i rozluźnia. Nie uszkadzaj jednak zdrowej kory.

Pokryj krzewy i drzewa farbą wapienną, która odbija promienie słoneczne i zapobiega rozrywaniu kory.

Pomocne w ochronie przed warunkami atmosferycznymi będą również folie przeciwmrozowe lub worki jutowe, które są szczególnie ważne dla drzew w początkowych fazach wzrostu.

Pomyśl o nawadnianiu

Rośliny rosnące na zewnątrz należy od czasu do czasu podlewać. Potrzebują one dużo wody, aby wchłonąć wilgoć.

Jeśli jednak w grudniu panują ujemne temperatury, należy unikać podlewania. Woda zamrozi korzenie i zabije całą roślinę. Przy dodatnich temperaturach należy zadbać o dobre nawodnienie, aby rośliny nie były przemoczone.

Podążaj za pogodą

Gdy temperatury jeszcze na to pozwalają, nawoź pozostałe miejsca w ogrodzie i przykryj je obornikiem. Od 12 do 22 grudnia to idealny czas na nawożenie, spulchnianie i ściółkowanie gleby.

Niektóre warzywa są gotowe do zbioru w grudniu. Zbierz i przechowaj pasternak, pietruszkę, brukselkę i pory.

Możesz je przetworzyć i zjeść lub przechować. Zawsze przechowuj warzywa w suchym, ciemnym miejscu. Upewnij się, że temperatura w tym pomieszczeniu nie spadnie poniżej 1°C podczas silnych mrozów. Przechowywane zbiory mogłyby zostać uszkodzone przez zimno.

Sprawdzajwarzywa i owoce co najmniej raz w tygodniu. Jeśli coś zaczyna gnić, staraj się to zjeść jak najszybciej.

Nasza rada
przechowuj pasternak w piasku. Dzięki temu będzie lepiej chroniony przed procesem dojrzewania.

uskladnenie koreňovej zeleniny

Nowy plan siewu

Tworząc nowy plan siewu , pamiętajo zasadzie rotacji upraw warzyw w pierwszej linii. Warzywa powinny być nawożone obornikiem lub kompostem (pomidory, papryka lub ogórki).

Warzywa drugiego rzutu, po roku od nawożenia obornikiem, to marchew, pietruszka, cebula lub kalarepa. Warzywa trzeciego rzutu to groszek lub sałata.

Sadzenie warzyw należy rozpoczynać powoli, jednak o wysiewie decyduje kilka czynników. Nie jest on zalecany w fazach mrozów, jednak jeśli temperatury są łagodne, można śmiało wysiać najpierw sałatę lub rabarbar.

Zachęć do wczesnych zbiorów i posadź kilka roślin na grządce warzywnej.

Aby zachować nasiona , należy zasadzić je wpodwyższonej grządce,gdzie temperatura gleby jest łagodniejsza. Można również zapewnić cieplejszą temperaturę, podkładając pod podwyższoną grządkę włókninę i owijając ją izolacyjną folią bąbelkową.

vyvýšený záhon

Aby uniknąć podmokłości, gleba podczas siewu powinna być luźna. Rozpocznij siew w pomieszczeniu - na parapecie.

Ogrodnictwo grudniowe

Choć wydaje się, że grudzień nie jest miesiącem dla ogrodników, często bywa wręcz przeciwnie. Jeśli masz ochotę i czas, zadbaj o małe ptaki, które szukają źródła pożywienia - tak, aby bez szwanku przeszły przez zimę.

Należy jednak zachować ostrożność przy napełnianiu skrzynek dla ptaków. Należy nosić rękawiczki, aby zapach ciała nie przeniósł się na ich pokarm.

Udekoruj swój ogród świątecznymi dekoracjami, postaw sznury lampek i ciesz się widokiem hibernującego ogrodu zimowego.

Autor článku

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Ogrodnictwo to moje hobby od kilku lat. Często mam dylemat w wyborze odpowiedniej metody zwalczania szkodników w naszym ogrodzie. Współpracę z e-sklepem lacnepostreky.sk rozpocząłem we wrześniu 2019 roku jako menedżer treści. Mój zespół i ja szukamy wyczerpujących odpowiedzi na Twoje pytania. Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Skontaktuj się ze mną na poradna@lacnepostreky.sk a być może Twój problem będzie tematem kolejnego bloga.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij innym  

Zalecane preparaty

Skladom podľa variantu
*****
Nowy
Powłoka ochronna Bio Plantella dla pni drzew
38,56 Zł
 ks 
Powłoka na pnie drzew chroniąca przed mrozem i biologicznie chroniąca przed szkodnikami, chorobami grzybowymi, mchami i porostami.
Skladom podľa variantu
*****
Nowy
Wapno ogrodnicze Bopon na pnie drzew
12,16 Zł
 ks 
Uniwersalne wapno ogrodnicze do leczenia drzew i zmniejszania kwasowości gleby, której pH jest zbyt niskie.
Skladom podľa variantu
*****
Obornik krowi agro pl
17,74 Zł
 ks 
Jest to czysto naturalny - organiczny nawóz do uniwersalnego zastosowania w całym ogrodzie do kwiatów i roślin ozdobnych, ale przede wszystkim do zdrowego odżywiania owoców i warzyw.
Skladom podľa variantu
*****
Włóknina biała stabilizowana uv 17 g/m2
6,53 Zł
 ks 
Tkanina osłonowa, chroni rośliny przed zimnem i szkodnikami. stabilizowana na UV.
Skladom podľa variantu
*****
Rękawice dwukolorowe 87-900
12,98 Zł
 ks 
Rękawice, połączenie żółtego lateksu / zielonego neoprenu z podszewką z czesanej bawełny i dłonią w kształcie rombu, długość 32cm, grubość 0,68mm.

Możemy je zamieścić w celu analizy danych dotyczących odwiedzających, ulepszenia naszej strony internetowej, pokazania spersonalizowanych treści i zapewnienia Państwu wspaniałego doświadczenia na stronie internetowej. Aby uzyskać więcej informacji na temat plików cookie, których używamy, otwórz ustawienia.